Meramont S.A.

Walcowanie profili stalowych:
Meramont S.A.

Walcowanie to jedna z najpopularniejszych metod obróbki plastycznej, która stosowana jest powszechnie w przemyśle. Pozwala ona na wykonanie nawet bardzo skomplikowanych kształtów z blachy lub różnego rodzaju profili. Z tego powodu często wykonuje się ta metodą elementy takie, jak zbiorniki lub obudowy w branży motoryzacyjnej. Najważniejszą zaletą walcowania jest fakt, że można ten proces przeprowadzić bez podgrzewania detalu. Oznacza to, że nie występuje strefa wpływu ciepła, która ma negatywny wpływ na wytrzymałość elementu oraz strukturę materiału.

Na czym polega metoda walcowania?

Proces walcowania przebiega najczęściej w specjalnych maszynach zwanych walcarkami. Są to urządzenia, które składają się z trzech lub czterech walców. Jeden z nich znajduje się na górze i służy głównie do wprowadzenia elementu do procesu. Boczne walce mają za zadanie podginanie oraz zawijanie arkusza blachy lub innego użytego elementu. Formowanie kształtu odbywa się poprzez ruch walców. Każdy z nich posiada możliwość obrotu wokół własnej osi, a walce boczne dodatkowo mogą poruszać się w pionie i poziomie. Podczas formowania na dany materiał wywierane są naciski pochodzące z napędu walcarki. Najczęściej jest on hydrauliczny, co zapewnia uzyskanie odpowiednio dużych sił. Pod ich wpływem w elemencie dochodzi do przekroczenia granicy plastyczności, co powoduje lokalne wzmocnienie detalu i uporządkowanie struktury materiałowej. Najczęściej diagnozuje się wzrost wytrzymałości na rozciąganie oraz nieznaczny spadek ciągliwości.

Do procesu walcowania z powodzeniem stosuje się również giętarki. Posiadają one zazwyczaj trzy rolki, które odpowiadają za kształtowanie danego elementu. Zazwyczaj nacisk wywierany jest tylko przez jedną rolkę, która formuje zadany promień. Bardzo często stosuje się w takich urządzeniach sterowanie CNC, które definiuje czas i punkt gięcia, co pozwala na uzyskanie precyzyjnych i powtarzalnych kształtów, co wpływa na wydajność i jest niezwykle pożądane w produkcji seryjnej.

Usługi oferowane z zakresu walcowania profili

Nasza firma oferuje profesjonalne usługi związane z obróbką plastyczną. Wykonujemy walcowanie profili stalowych nierdzewnych oraz kwasoodpornych o przekroju kwadratowym oraz prostokątnym. Nasz park maszynowy wyposażony jest w najwyższej jakości giętarkę o trzech rolkach. Pozwala ona na wykonanie gięcia o dowolnym promieniu oraz długości profilu dochodzącym do 6000 mm. Parametry obróbki podane są poniżej:

  • Maks. zakres dla rury 76×3,6 mm,
  • Maks. zakres dla kątowników 60x60x6 mm,
  • Maks. zakres dla teowników 80x80x6 mm,
  • Maks. zakres dla płaskowników 70×12 mm – na kołnierzu,
  • Maks. zakres dla płaskowników 110×15 mm – kształt cylindryczny,
  • Maksymalna średnica pręta okrągłego – 40 mm.

Posiadamy wykwalifikowanych pracowników, którzy dzięki swojemu doświadczeniu wykonają dla Ciebie elementy najwyższej jakości. Nasz zespół ekspertów, pomoże w wybraniu odpowiedniej technologii wykonania danego gięcia, aby zapewnić wysoką wytrzymałość oraz kształt zgodny z wymaganiami założonymi w zamówieniu.

pl_PLPolski