Meramont S.A.

Wykrawanie:
Meramont S. A.

Wykrawanie to jeden z podstawowych procesów produkcyjnych, który zapoczątkowuje etap tworzenia nowych wyrobów. Za pomocą wykrawania wykonuje się elementy o prostych, a także skomplikowanych kształtach, które najczęściej są przekazywane na kolejne stacje obróbkowe. Ważne w tym procesie produkcyjnym jest to, aby trwał on jak najkrócej, co ma znaczenie w kontekście ceny gotowego wyrobu.

Jak przebiega proces wykrawania?

Wykrawanie to proces technologiczny, który polega na wycinaniu zadanego kształtu z arkusza blachy lub innego prefabrykatu. Najczęściej stosowanym materiałem jest aluminium lub stal. W zależności od właściwości wytrzymałościowych, należy dobrać odpowiednie parametry wykrawania. Ważny jest bowiem docisk oraz jego czas. W procesie wykrawania potrzebne są również specjalistyczne narzędzia, z których najważniejsza jest prasa hydrauliczna. Powinna ona zapewniać odpowiednio dużą siłę, aby można było przeciąć materiał na żądany wymiar. Oprócz tego musi ona gwarantować bezpieczną pracę poprzez zastosowanie specjalnych osłon oraz strategii załączania prasy.

Elementy gięte i wykrawane są na prasie hydraulicznej oraz na specjalnym oprzyrządowaniu. Są to wykrojniki, czyli narzędzia, które w sposób bezpośredni wytwarzają żądany kształt. Istotny jest też typ matrycy, który umieszcza się między prasą, a obrabianym materiałem. Od dokładności jego wykonania oraz wytrzymałości, zależą tolerancje wykonania danego elementu. Proces wykrawania można znacznie zautomatyzować, dzięki zastosowaniu sterowania CNC. Pozwala ono na łatwe dostosowanie siły nacisku prasy, dzięki czemu można wykonywać elementy o bardzo dużej powtarzalności, co znakomicie sprawdza się w produkcji seryjnej.

Zalety w wykrawaniu cienkich blach:

 • skrócenie cykli uruchomienia serii produkcyjnej i zwiększenie elastyczności produkcji,
 • przy jednym zamocowaniu arkusza blachy uzyskujemy możliwość wykonania wielu różnorodnych typów wycięć,
 • uzyskanie wysokiej jakości i tolerancji wymiarowej produktów,
 • duża powtarzalność wykrawanych detali,
 • uzyskanie tzw. zaciągnięcia cynku na cięte krawędzie przy obróbce blach powlekanych,
 • możliwość wykonania dużych przetłoczeń oraz operacji gwintowania,
 • wykrawanie odbywa się bez podgrzania, co eliminuje strefę wpływu ciepła.

Zakres oferowanych usług z zakresu wykrawania

Nasza firma wykonuje wykrawanie na wykrawarkach rewolwerowych CNC. Są to nowoczesne maszyny, które pozwalają na obróbkę takich materiałów jak:

 • stal zwykła (S235, S355)
 • stal ocynkowana (DC01+ZN)
 • aluminium (PA)
 • stal nierdzewna, kwasoodporna (1H18, OH)

Posiadamy ponadto doświadczony personel, który zapewni wysoką jakość wykonywanych dla Ciebie elementów. Nasza wykwalifikowana kadra specjalistów, potrafi dobrać tak parametry wykrawania, aby uzyskany detal spełniał Twoje oczekiwania, co do precyzji praz powtarzalności. Naszą firmę charakteryzuje również niski koszt oraz szybki czas realizacji, a dzięki nowoczesnemu sterowaniu CNC jesteśmy elastyczni pod kątem każdego zlecenia. Chętnie wspieramy zleceniodawcę i pomagamy w opracowaniu najlepszej możliwej technologii w odniesieniu do zlecanego detalu.

pl_PLPolski