Meramont S.A.

Malowanie proszkowe: Meramont S.A.

Malowanie proszkowe to dzisiaj jedna z najpopularniejszych metod służących do malowania różnego rodzaju metali. Zapewnia ona bardzo wysoką trwałość oraz estetyczny wygląd. Wielkim plusem malowania proszkowego jest cała gama kolorów dostępna dla każdego zleceniobiorcy oraz różna struktura wykończenia. Korzystając z usług Meramont S.A. można bowiem wybierać spośród wielu dostępnych stopni połysku lub faktur, co pozwala na zrealizowanie dopasowanych do potrzeb każdego klienta różnorodnych projektów.

Przygotowanie do malowania proszkowego

Malowanie proszkowe składa z trzech głównych i następujących po sobie procesów:

 • przygotowanie detalu do malowania,

 • nanoszenie farby,

 • utwardzenie farby.

Na samym początku należy oczyścić dany element z wszelkich zanieczyszczeń, aby zapewnić odpowiednią przyczepność nanoszonej powłoki. Stosuje się w tym celu mycie, które realizowane jest przy pomocy myjki natryskowej. Myjka natryskowa jest jednym z elementów linii do pokrywania metali farbami proszkowymi. Jej zadaniem jest przygotowanie powierzchni do malowania tzn. odtłuszczenie oraz nałożenie warstwy fosforanowej metodą natryskową. Posiadamy obecnie takie urządzenie, niezbędne w realizacji usługi malowania proszkowego, które cechują poniższe parametry:

 • wsad max: 1500 kg,

 • wsad – wymiary max: 3400x1000x1800 [mm],

 • wymiary komory roboczej: 3700x1200x2000 [mm],

 • wymiary gabarytowe urządzenia: 3730x2100x3440 [mm}.

Nasza myjka natryskowa realizuje również dodatkowe procesy przygotowawcze przed właściwym malowaniem. Przystosowana jest ona do środków chemicznych do fosforanowania żelazowego w układach natryskowych działających w temperaturach do 55°C. Uzyskana w ten sposób powłoka konwersyjna fosforanu żelaza zapewnia wyśmienitą przyczepność oraz odporność korozyjną przed następnym lakierowaniem każdego typu.

Możliwy jest też proces podtrawiania elementów ocynkowanych: należy wówczas zastosować środek chemiczny odpowiedni dla rodzaju tworzywa z jakiego jest wykonana komora robocza myjki. Ściany wewnętrzne kabiny natryskowej wykonane są z polipropylenu.

Malowanie oraz utwardzanie malowanej powierzchni

Kolejnym etapem malowania proszkowego jest nanoszenie powłoki lakierniczej na dany element. Farba w postaci proszku pokrywa w całości powierzchnię detalu za pomocą metody natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego. Malowany przedmiot z metalu zostaje uziemiony, a naładowany elektrostatycznie proszek szybko i dokładnie pokrywa całą powierzchnię.

Ostatnim etapem malowania proszkowego jest utwardzenie farby. Nasza firma posiada nowoczesny piec – suszarkę lakierniczą o poniższych parametrach:

 • wsad max: 1500kg,
 • wsad – wymiary max: 3400x1000x1800 [mm],
 • wymiary komory: 3600x1200x2000 [mm],
 • wymiary gabarytowe: 4030x1680x3190 [mm].

Piec – suszarka lakiernicza PSG-1 stapia i utwardza powłoki malarskie w temperaturze do 220°C oraz osusza elementy metalowe po obróbce chemicznej w temperaturze do 150°C.

Nasza firma działa w branży metalowej od 50 lat, a zatrudniani przez nas specjaliści posiadają wieloletnie doświadczenie z zakresu malowania proszkowego i realizowania najróżniejszych zleceń. Połączenie wiedzy i doświadczenia z nowoczesnym sprzętem sprawia, że Meramont S.A. zapewnia swoim klientom profesjonalnie wykonane powłoki lakiernicze o dużej wytrzymałości oraz atrakcyjnym wyglądzie.

pl_PLPolski